Miben van magnézium? – 7 természetes magnézium forrás

miben van magnézium

A magnézium a szervezet számára alapvető fontosságú ásványi anyag, amely szerepet játszik több száz biokémiai folyamat szabályozásában. Sajnos az emberek mintegy 30%-a magnézium hiányban szenved, aminek olyan tünetei lehetnek mint például étvágytalanság, izomgörcsök, álmatlanság, levertségérzet, fejfájás és különböző betegségek kialakulásához is vezethet, mint például magas vérnyomás, cukorbetegség, szívbetegségek. Ezt elkerülendő, javasolt magas magnézium tartalmú ételeket beiktatni az étrendünkbe. Hogy miben van magnézium? Ismerkedj meg a legjobb természetes magnézium forrásokkal!

Mennyi magnéziumra van szükségünk?

A napi magnézium szükséglet több tényezőtől függ, például nem, kor, életmód, esetleges betegségek. Általánosságban elmondható, hogy a 19 és 30 év közötti férfiak napi javasolt magnézium-bevitele 400 mg, 30 év feletti férfiak esetében ez a szám 420 mg/nap. Ugyanez 19 és 30 év közötti nőknél legalább 310 mg/nap, és 31 éves korú nők esetén ez a szám már 320 mg/nap.

Miben van magnézium? – 7 természetes magnézium forrás

7. Banán

A banán az egyik legnépszerűbb gyümölcs a világon, és legtöbben mint kálium forrást ismerik, de ezen kívül nem kevés magnéziumot is tartalmaz! Egy nagyobb banán 37 mg magnéziumot tartalmaz, ami a napi ajánlott mennyiség kb. 9%-a. A banán még C-vitamint, B6-vitamint, mangánt és rostot is tartalmaz. Mivel az érett banán több cukrot és szénhidrátot tartalmaz, mint a többi gyümölcs, ezért cukorbetegek számára nem javasolt a fogyasztása.  A zöld banán viszont még úgynevezett  ‘ellenálló’ keményítőt tartalmaz, ami azt jelenti, hogy nehezen emészthető, inkább élelmi rostként funkcionál a belekben: fokozza a teltség érzetet, segíti az emésztést, de nem hasznosul tápanyagként. 

Próbáld ki ezeket a banános recepteket:

diétás banánfagyi házilag

6. Leveles zöldségek

A legtöbb magnéziumot tartalmazó leveles zöldségek a spenót, a sóska, a kelkáposzta és a mángold. A zöldségeknek az is az előnye, hogy alacsony energiabevitel mellett tudjuk feltölteni magnéziumraktárainkat. Érdemes nyersen fogyasztani őket, vagy csak rövid ideig párolni, hogy minél inkább megőrizzék magnéziumtartalmukat.

leveles zöldségek

5. Hüvelyesek

A hüvelyesek, mint például lencse, bab, zöldborsó, csicseriborsó, szója szintén sok magnéziumot tartalmaznak, számos egyéb fontos tápanyag mellett. A hüvelyesek a vegetáriánusok egyik legfontosabb fehérjeforrása, és ezen kívül káliumot és vasat is tartalmaznak. 100 g zöldborsó 33 mg, 100 g fekete bab 160 mg magnéziumot tartalmaz.

hüvelyesek

4. Magok

A lenmag, tökmag és chia mag fogyasztása szintén segít a magnézium hiány elkerülésében. Különösen a tökmag gazdag magnéziumban, 100 g tökmag 262 mg magnéziumot tartalmaz. Magokat amiatt is érdemes az étrendbe illeszteni, mert vasat, omega-3 zsírsavakat tartalmaznak, magas a rosttartalmuk, és antioxidánsokat is tartalmaznak, amelyek védik a sejteket az anyagcsere során keletkező káros szabadgyökök ellen.

magok

3. Mandula

Bár a legtöbb dióféle természetes magnézium forrásnak számít, a mandula köztük a király! 100 g mandula 268 mg magnéziumot tartalmaz. Ezen kívül a mandula gazdag rostokban, ezáltal csökkenti az étvágyat, szinten tartja a vércukorszintet,  jótékonyan hat a szívre. Az is a mandula előnye, hogy sokoldalúan felhasználható, egy marék mandulát el lehet fogyasztani tízóraira vagy uzsonnára, müzlibe, salátákba, süteményekbe lehet keverni, mandulavajként is fel lehet használni.

mandula

2. Gabonák

A teljes kiőrlésű búza, zab, árpa, hajdina és a quinoa szintén jó magnézium forrásnak számítanak. 100 g hajdina 231 mg, 100 g zab 271 mg, 100 g quinoa 197 mg magnéziumot tartalmaz. Ezen kívül a legtöbb teljes kiőrlésű gabona gazdag B-vitaminokban, szelénben, mangánban és rostban.

A hajdina és a quinoa, gazdagabbak fehérjében és antioxidánsokban, mint a hagyományos gabonafélék, például a búza. Ráadásul nem tartalmaznak glutént, így gluténérzékenyek is fogyaszthatják őket.

gabonák

1 Étcsokoládé és kakaóbab

Ha megkérnék az embereket, hogy mondjanak egy olyan élelmiszert, ami sok magnéziumot tartalmaz, a legtöbben valószínűleg az étcsokoládét mondanák. És nem is tévednének, ugyanis az étcsokoládé valóban jó magnézium forrás, de van nála sokkal jobb is! Ez pedig a kakaóbab, amiből az étcsokoládét készítik. Összehasonlításképpen 100 g étcsokoládé 176 mg magnéziumot tartalmaz, míg 100 g kakaóbab 499 mg magnéziumot. A számok magukért beszélnek, a kakaóbab kétségkívül a legjobb természetes magnézium forrás és az egyik legjobb antioxidáns forrás, vitaminok, és az ásványi anyagok bőséges tárháza. Mivel a feldolgozás során ezen értékes anyagok nagy része elpusztul, ezért még a magas kakaótartalmú étcsokoládé is csak a töredékét tartalmazza azoknak a hasznos tápanyagoknak, mint a nyers kakaóbab.

étcsoki kakaóbab